دسته‌بندی نشده

تجهیزات آشپزخانه

سینک ظرفشویی یکی از پرکاربردترین لوازم در آشپزخانه می باشد.

در آشپزخانه سه فعالیت عمده انجام می شود.

 1. نگهداری مواد غذایی
 2. شستشو
 3. پخت وپز

به عبارت دیگر مثلث کار آشپزخانه از سه راس نگهداری ( یخچال ) ، شستشو (سینک‌ظرفشویی ) ، و پخت و پز ( اجاق گاز ) تشکیل می شود.

اهمیت توجه به خرید سینک ظرفشویی مناسب :

یکی از فعالیتهای مهم در آشپزخانه عمل شستشو می باشد که باید این محل کاملا استاندارد و اصولی طراحی شود .

نوع و مدل سینک ظرفشویی در زیبا سازی کابینت و فضای آشپزخانه نقش موثری را ایفا می کند. سینک ظرفشویی یکی از لوازماتی می باشد که در طول روز به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرد. پس جنس آن برای مصرف کننده می تواند حائز اهمیت باشد .

سینک ظرفشویی
سینک ظرفشویی

تقسیم بندی انواع سینک ظرفشویی بر اساس 4 اصل می باشد :

 1. جنس سینک ظرفشویی
 2. طرح سینک ظرفشویی
 3. کارکرد سینک‌ظرفشویی
 4. نوع نصب سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی بر اساس جنس آن به سه دسته تقسیم می شود :

 • سینک ظرفشویی استیل
 • سینک ظرفشویی شیشه ای
 • سینک ظرفشویی گرانیتی

سینک ظرفشویی استیل :

استیل این نوع سینک باید از نوع استیل ناب و بدون آلیاژ باشد تا از زنگ زدگی و تغییر رنگ در امان باشد . ضخامت استیل بکار رفته بهتر است که بین 18-16 و یا بالاتر باشد. سینک ‌ظرفشویی استیل خود دو نوع دارد : سینک  استیل ساده و سینک  استیل ضد خش ( آج دار یا میکرو ) .

سینک‌ظرفشویی ضد خش نسبت به استیل ساده ، خط و خش را کمتر نشان می دهد. زیرا بر خلاف دیگر مدل ها که سطحی صیقلی دارند ، پر از دانه های ریز هستند و همین ویژگی مانع از خراش برداشتن  آنها میشود .  اما به علت وجود آج های بسیار ریز بکار رفته در آن ، املاح و رسوبات در آن ته نشین می شود . قیمت این مدل ها بالاتر می باشد.

رنگ استیل سینک  می تواند براق و یا مات باشد . نوع براق آن ، ساده تر تمیز می شود و لکه های آب را کمتر نشان می دهد.

سینک ظرفشویی شیشه ای :

همانطور که از نام این نوع سینک  مشخص می باشد ، در ساخت آن شیشه بکار رفته است . ولی  در واقع  تنها قسمت سینی سینک از جنس شیشه می باشد و لگن ها از جنس استیل هستند .

این نوع سینک‌ظرفشویی بسیار فانتزی بوده و از نظر کاربردی در سطح پایین تری می باشد.

سینک ظرفشویی گرانیتی :

این نوع  سینک  نسبت مدل های دیگر جدیدتر هستند و در رنگبندی های مختلف مانند : مشکی ، دودی ، قهوه ای ، سفید ، کرم و بژ در بازار موجود می باشند.

مدل های گرانیتی خود به دو دسته تقسیم می شوند :

 1. سینک گرانیتی ساخته شده از مواد پلیمری
 2. سینک گرانیتی ساخته شده از سنگ و مواد پلیمری

سینک‌ظرفشویی ساخته شده از مواد پلیمری  در برابر ضربه استقامت کمتری دارد اما   سینک ساخته شده از مواد پلیمری و سنگ مقاومت بیشتری دارد.

این نوع از سینکها در مقایسه با سینک های استیل ضد خش ، علاوه بر اینکه خط و خش را نشان نمی دهند ، مشکل ته نشین شدن رسوبات را نیز ندارند .

سینک ظرفشویی
سینک ظرفشویی

تقسیم بندی سینک ظرفشویی بر اساس طرح و شکل آن :

 • سینک معمولی
 • سینک باکس
 • سینک گرد

تقسیم بندی سینک ظرفشویی براساس کارکرد و نصب :

 • سینک رو کار
 • سینک تو کار

سینک روکار ، روی کابینت نصب شده و به دیوار پیچ می شود.

سینک تو کار ، داخل کابینت نصب می شود .

در سینک روکار تمام آب ناشی از شستشو ، درون سینک قرار می گیرد و به اطراف پخش نمی شود . در صورتیکه سینک توکار با وجود ظاهری زیباتر ، اما ممکن است کمی آب پخش شده وروی کابینت بریزد و باعث خرابی آن شود.

انواع سینک‌ظرفشویی ،  با توجه به نیاز ساکنین و فضایی که در اختیار دارند ،  می تواند تعداد لگن آن انتخاب شود . و در سایزهای مختلف  ( 200-20 )عرضه می شود .

تجهیزات جانبی سینک ظرفشویی:

اکثر سینک های موجود در بازار قطعاتی همراه دارند. مانند : تخته ی مخصوص خردکن مواد غذایی ، یک آبکش بزرگ به اندازه ی دهانه ی سینک ، در پوش برای راه آب رو ، یک ویا دو آبکش کوچک .

-نکته ای درباره ی اتصالات و لوله های سینک :

در گذشته این اتصالات فلزی بود ، وبه همین دلیل دچار زنگ زدگی و ترک می شدند. اما امروزه این لوله ها از جنس پلاستیک ساخته شده و زنگ نمی زنند ، دارای انعطاف پذیری بالایی هستند ، و در عین حال بسیار سبک می باشند . و مزیت دیگر آنها قیمت مناسب شان است . با کمی مراقبت و جلوگیری از ورود روغن و ته مانده ی غذاها ، سالها کارآیی دارند.

 • در هنگام خرید سینک ظرفشویی باید به این نکته توجه کرد که شیب داخل لگن بسیار مهم می باشد . و کمی شیب برای سرازیر شدن آب به سمت آب راه لازم است .
 • نکته ی دیگر وجود پد می باشد. در این نوع از سینک ها قسمت زیرین کاسه توسط اسپری مخصوص مقاوم شده تا هنگام برخورد ظروف به کاسه ی سینک صدای ناهنجار تولید نشود . و همچنین دمای داخل سینک بیشتر حفظ می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.